Koučování? Koučování!

geralt / Pixabay

Koučink je, vedle přikazování, instruování a delegování, základním stylem vedení lidí. Zájem o něj roste, protože poskytuje způsob vedení lidí, který těm daným lidem nepřipadá jako vedení, ale spíše partnerství a přátelský přístup. Mizí-li tato apriorní nechuť z „musu“, která je v nás zakořeněna, rozvíjí se výkon, odpovědnost a motivace. A to jsou hodnoty, které jsou pro rozvoj jakékoli společnosti jednoznačně pozitivní.

Chcete-li rozvíjet potenciál svých lidí, musíte začít rozvíjet potenciál svůj. Například tím, že začnete hovořit německy a časem odbouráte tlumočníka. Nebo si budete jištější. Každopádně půjdete svým zaměstnancům příkladem.

Vím, že manažeři mají v praxi trochu problém „poslouchat“ někoho jiného, protože jsou sami zvyklí rozhodovat a určovat směr. Toto privilegium jim ale přece zůstane – je jen na nich, jak často a jak mnoho se budou němčině věnovat. Rozhodnout se, kdy se budou učit nebo kdy budou mít konverzační trénink. Sami posoudí, kdy je třeba vložit další konverzační nebo intenzivní trénink nějaké problematiky, která jim ještě nejde tak, jak by si přáli. My vás s tím pouze pomůžeme nebo vaše představy usměrníme – nebo rozvineme.